Slavnost Löw-Beerových vil aneb odpoledne ve stylu 30. let

30.08.2014 23:04

Každý, kdo se přišel v sobotu 30. 8. 2014 odpoledne podívat do svitáveckého parku, měl hned několik možností seznámit se s rodinou Löw- Beer. Návštěvníci si mohli projít Velkou vilu, která zmíněné rodině patřila. Právě zde se konala odborná konference za účasti potomka původních majitelů pana Johna Löw- Beera. Program zahájili paní Miroslava Holasová a pan Jaroslav Zoubek, který velmi mile přivítal vzácného hosta opět doma.

Celá akce byla přenášena na obrazovky do venkovního stanu, který byl zaplněn do posledního místa a všichni se zájmem poslouchali přednášky odborníků na slovo vzatých. PhDr. Petra Svobodová přiblížila obnovu vily Löw-Beer v Brně. Pan Pavel Krejcar  nás seznámil s rodokmenem rodu Löw- Beer. Ing. arch. Iveta Černá a PhDr. Dagmar Černoušková nám představily vilu Tugendhat a postavu Fritze Löw- Beera. Mgr. Vladimír Velešík st. a Mgr. Vladimír Velešík ml. nás zasvětili do přípravy a tvorby knihy, která se spolu s filmem Příběh nalezeného kufru, stala pomyslnou třešinkou na dortu. Křtu knihy i filmu se ujal John Löw- Beer, který nás, jen tak mimochodem, všechny okouzlil svým šarmem a bezprostředností. A pak nás čekala slíbená premiéra. Sledovali jsme film i tváře návštěvníků, ze kterých se dalo číst příjemné překvapení.

Skleník poskytl svoje zázemí putovní výstavě věnované, jak jinak, rodině Löw-Beer, jejich životům, podnikání i aktivitám. Výstavu doplňují letecké fotky Svitávky, fotky z filmového natáčení, z oprav skleníku i Velké vily, či obrazy dětí, znázorňující známé budovy městyse.

Dvouletá práce tvůrců projektu byla oceněna nejen velkým potleskem, ale i řadou pozitivních a pochvalných reakcí, takže shrnuto dvěma slovy: KLOBOUK DOLŮ!

Jana Tomešová